Linux a programy pro OB

Poslední změna : 28.05.2006 22:10

Laďa Černohorský : OCAD a Linux 

Množí se dotazy, co na mapě Dvorčák (běžely se na ní 20.5.2006 štafety ve Valšovicich) znamená "Kresleno v Mandriva Linux 2006. Chtěl bych toto vysvětlit a sdělit svoje zkušenosti.

Jedná se pravděpodobně o první mapu (aspoň v Česku), která byla z poloviny kreslena a celá kompletovaná v Ocadu v Linuxu.

Vzhledem k tomu, se postupně snažím přecházet na linux, tak zkouším některé aplikace, které nemají ekvivalent v linuxu, nainstalovat a spouštět v tomto systému. To je i případ Ocadu.

Používám Mandriva Linux 2006 a prostředí KDE 3.4.2, ale mělo byto fungovat i v jiných distribucích.
Pro spuštění programů z Windows je potřeba nainstalovat nástavbu WINE (www.winehq.org). Wine se musí nakonfigurovat tak, aby používalo jiný adresář než ".wine", který je skrytý. Dále se musí používané fonty zkopírovat do příšlušného adresáře. Potom již stačí spustit setup Ocadu v nějakém nainstalovaném komanderu a nastavit asociaci souborů s příponou *.exe, tak aby se otevíraly programem WINE.

Setup Ocadu se normálně spustil a po zadání registračních údaju se i naistaloval a na ploše se vytvořila ikona Ocadu. Ocad šel normálně spustit a načíst jakákoliv mapa, vytvořená ve windows.

Při otevření je okno s mapou neurčité velikosti, ale příkazem maximalizovat se zvětší na normální velikost. Bohužel program si to nepamatuje a neotevírá při startu mapu do maximalizovaného okna. Další rozdíl jsou černé ikony funkcí, které nejsou dostupné pro aktuálně používaný příkaz.

Naskenované podklady a mapy.v *.ocd šly normálně použít jako template. Jinak program fungoval stejně stabilně jako ve windows.

Tady jsou 3 ukázky obrazovek, aby bylo vidět jak to vypadá : obr. 1, obr. 2, obr. 3

Dále se mě podařilo nainstalovat a spustit program na pořádání OB Mirka Chmelaře, ale nemám to vyzkoušené a nevím, jestli by bylo funkční načítání z SI - viz obrázek

Pokud by měl někdo zájem o bližší informace, ať pošle svoje dotazy na email cernohorsky.lad@post.cz. Pokud to budu vědět odpovím.

Ladislav Černohorský